انتخاب الکتروموتور مناسب برای سیلندر کمپرسور باد

انتخاب الکتروموتور مناسب برای سیلندر کمپرسور باد

 

انتخاب الکتروموتور مناسب برای سیلندر کمپرسور باد به عوامل مختلفی مانند ظرفیت کمپرسور، نوع سیلندر، و شرایط محیطی بستگی دارد. در هنگام انتخاب الکتروموتور باید به موارد زیر توجه کنید:

ظرفیت کمپرسور

ظرفیت کمپرسور باد با واحد فوت مکعب بر دقیقه (CFM) یا لیتر بر ثانیه (L/s) اندازه‌گیری می‌شود. الکتروموتور باید توان کافی برای تأمین انرژی مورد نیاز سیلندر را داشته باشد. به طور کلی، توان الکتروموتور باید حداقل 1.5 برابر توان سیلندر باشد.

نوع سیلندر

سیلندرهای کمپرسور باد در انواع مختلفی مانند سیلندر پیستونی، سیلندر روتاری، و سیلندر پیچی تولید می‌شوند. هر نوع سیلندر دارای ویژگی‌های خاص خود است و الکتروموتور مناسب خود را دارد. به عنوان مثال، الکتروموتورهای سیلندرهای پیستونی معمولاً از نوع القایی سه‌فاز هستند.

شرایط محیطی

شرایط محیطی مانند دما و رطوبت می‌تواند بر عملکرد الکتروموتور تأثیر بگذارد. در هنگام انتخاب الکتروموتور باید به شرایط محیطی محل نصب کمپرسور توجه کنید. به عنوان مثال، اگر کمپرسور در محیطی با دمای بالا نصب می‌شود، باید از الکتروموتوری استفاده شود که برای این شرایط طراحی شده است.

سایر عوامل

علاوه بر عوامل فوق، عوامل دیگری مانند سرعت چرخش، ولتاژ، و جریان الکتروموتور نیز باید در هنگام انتخاب در نظر گرفته شوند.

در اینجا چند نکته برای انتخاب الکتروموتور مناسب برای سیلندر کمپرسور باد آورده شده است

  • برای تعیین توان مورد نیاز الکتروموتور، از ظرفیت کمپرسور باد استفاده کنید.
  • نوع سیلندر کمپرسور را در نظر بگیرید.
  • شرایط محیطی محل نصب کمپرسور را در نظر بگیرید.
  • سایر عوامل مانند سرعت چرخش، ولتاژ، و جریان الکتروموتور را نیز در نظر بگیرید.
  • با توجه به این نکات می‌توانید الکتروموتوری مناسب برای سیلندر کمپرسور باد خود انتخاب کنید.

1- با توجه به برند و شرکت سازنده سیلندرهای کمپرسور باد بایستی الکتروموتور مناسب جهت راه اندازی سیلندر انتخاب شود. مثلا از لحاظ توان نباید پایین تر باشد؛ چون این امر باعث خواهد شد که فشار زیادی روی الکتروموتور آمده و مشکلاتی اعم از سوختن سیم پیچ یا فشار بر روی یاتاقان و شفت آید.

2- هر سیلندر کمپرسور باد دور استانداردی برای تولید باد دارد. مثلا استاندارد در سیلندرهای آبک ایتالیا 1200 دور در دقیقه و در سیلندرهای چینی و ایرانی حدودا 850 دور در دقیقه که این مورد را با توجه به دور استاندارد الکتروموتور انتخابی باید رعایت کنیم. در کمپرسور باد کوشا از الکتروموتورها با دور 2800 الی 3000 دور استفاده می شود و طبق فرمول مشخصی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد انتخاب درستی برای هر یک از سیلندرها انجام می شود. با توجه به اینکه در جعبه سیلندرها یک عدد فلکه موجود می باشد، لذا باید در مونتاژ کمپرسور باد انتخاب صحیح برای پولی سر الکتروموتور داشته باشیم. اندازه درست را طبق تناسب زیر به دست می آوریم:

اندازه پولی = دور الکتروموتور / قطر فلکه * دور سیلندر

به عنوان مثال برای سیلندرهای B7000 آبک ایتالیا که توان دبی خروجی باد 1200 لیتر در دقیقه را دارد. دور سیلندر 1200 و اندازه فلکه آن 43 سانت می باشد. بر روی پلاک تمامی الکتروموتورها میزان دور استاندارد زده شده است. با توجه به انتخاب الکتروموتور موتوژن با 2900 دور در دقیقه ، لذا اندازه پولی آن حدودا 17.7 سانتی متر می شود.

نکته مهم در انتخاب پولی برای سیلندرها این است که سعی شود که از حداکثر توان سیلندر استفاده نشود و در انتخاب پولی همیشه یک سایز کوچکتر انتخاب کنید. این امر باعث می شود که عمر سیلندر افزایش پیدا کند و سیلندر نرم تر کار کند.

 

انتخاب-الکتروموتور-مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی