تله آبگیر

تله آبگیر یا رطوبت گیر کمپرسور هوا هم گفته می شود یکی از ملزومات و ادوات اصلی سیستم هوا فشرده است که جهت حذف رطوبت آب استفاده می شود.

کمپرسور هوا فشرده به دلیل متراکم نمودن هوا اطراف خود باعث جمع شدن رطوبت آب موجود در هوا ، در مخزن کمپرسور شده که این امر باعث می شود در طول زمان به تجهیزات مصرف کننده هوای فشرده و ابزارات پنوماتنیک آسیب جدی وارد بشود و همچنین کیفیت محصولات تولیدی نهایی را تا حد قابل توجه ای پایین بیاورد. تله آبگیر کمپرسور دارای یکی بدنه استوانه ای شکل است و هوای خروجی از کمپروسور وارد آن می شود و با ایجاد حرکت گردابی سانتیوفیوجی باعث ته نشین شدن قطرات آب می شود و در نهایت رطوبت جمع شده میتواند به صورت دستی یا اتوماتیک از انتهای آن تخلیه شود.

تله آبگیر در کمپرسورهای سیلندری پیستونی یا پمپ باد بعد از لوله خروجی مخزن کمپرسور و در کمپرسورهای اسکرو بعد از کمپرسور و قبل از ورودی مخزن ذخیره هوا فشرده قرار می گیرد و با جذب قطرات درشت آب تا اندازه 20 میکرون موجب حذف رطوبت از سیستم هوا فشرده می شود.

تله آبگیر کمپرسور در ظرفیت های مختلف و با کانکشن های رزوه ای و فلنجی ارائه می شود و به صورت این لاین بر روی خط هوای فشرده قرار می گیرد و عملیات جداسازی رطوبت را انجام می دهد. از جمله کاربری های این محصول هم می توان به استفاده در صنایع داروسازی ، نساجی ، کارگاه های تولیدی ام دی اف و همچنین کارگاه های رنگ آمیزی اشاره بکنیم. در مورد انواع تله آبگیر کمپرسور باید بگوییم از منظر میزان توانایی هوای عبوری از ظرفیت دو دهم تا سی و شش متر مکعب بر دقیقه و کمانکشن ساز 1.4 تا 3 اینچ به صورت رزوه ای با حداکثر فشار کاری 16 بار ارائه می شود و در اتصالات فلنجی از ظرفیت 42 تا 235 متر مکعب بر دقیقه و در سایز های 4 تا 8 اینچ با حداقل حداکثر فشار کاری 14 بار عرضه می شود.

برای کمپرسورها با فشار کاری بالاتر از 16 بار نیز تله آبگیرهای فشار قوی وجود دارند که حداکثر فشار کاری تا 50 بار را تحمل کرده و در ظرفیت های مختلف ارائه می شود. تله آبگیر کمپرسور به صورت یک استوانه توخالی که دارای یک پوسته خارجی از جنس آلیاژ آلومینیوم بوده و همچنین دارای یک دهنه ورودی و خروجی از نوع رزوه ای یا فلنجی است و همچنین دارای یک دهنه خروجی در انتهای استوانه به منظور قرار گیری انواع اتو درین جهت تخلیه آب تجمیع شده در انتهای تله آبگیر است.

تخلیه رطوبت جمع شده در تله آبگیر می تواند به صورت اتودرین از نوع تخلیه مکانیکی و همچنین شیر برقی تایمر دار و تخلیه دستی باشد. از معتبر ترین برندهای تله آبگیر موجود در بازار می توان به برندهای همچون تله آبگیر میکروبور ، وایز ایر ، نیوکا ، فینی ایتالیا ، اطلس کپ کو و همچنین تله آبگیرهای ساخت کمپرسور باد کوشا اشاره کنیم.

از مهمترنی پارامترهای در انتخاب تله آبگیر کمپرسور باید در نظر گرفته شود می توان به مواردی مثل ظرفیت تولید هوای فشرده کمپرسور ، فشار کاری و کانکشن سایز لوله های خروجی از کمپرسور اشاره کرد. همچنین از جمله مزایای تله آبگیر می توان به حذف ذرات درشت آب از هوای فشرده خروجی از کمپرسور افزایش کیفیت هوای فشرده جلوگیری از آسیب رسوندن رطوبت آب به ادوات و ابزار آلات بادی و جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی مخزن ذخیره هوای فشرده ، جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی لوله کشی های هوای فشرده ، افزایش کیفیت محصولات تولید شده و در نهایت افزایش راندمان سیستم اشاره کرد. دقت کنید با استفاده از تله آبگیر کمپرسور تنها می توان 30 درصد رطوبت آب موجود در هوای فشرده را حذف کرد که این میزان در کنار درایر تبریدی و میکروفیلتر کمپرسور تا 99 درصد افزایش پیدا می کند. همچنین در زمان نصب هم به این موضوع دقت کنید که تله آبگیر کمپرسور را به صورت این لاین بر روی خطوط هوای فشرده خروجی از کمپرسور با توجه به کانکشن ساز لوله ها و ورودی و خروجی تله آبگیر به صورت رزوه ای یا فلنجی قرار می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی