چرا باید از درایر تبریدی استفاده کرد ؟

همانطور که از نام خشک کن بر می آید،  این دستگاه به منظور حذف رطوبت از هوا مرود استفاده قرار می گیرد.بدین وسیله، ابزارها، ماشین آلات گران قیمت، لوله ها و اتصالات از خوردگی و پوسیدگی محافظت می شوند.

آب  در سیستم هوای فشرده چگونه ایجاد می شود؟

کمپرسور حجم زیادی از هوا را مکش می کند. و فشار آن را به ۷ برابر فشار هوای محیط می رساند. هوای محیط همواره دارای مقداری آب به صورت بخار می باشد. نکه در این مسئله است که هوا قابلیت فشرده شدن را دارد ولی آب نه!!

در نظر بگیرید که کمپرسور شما ۷ متر مکعب هوا را مکش می کند. و آن را فشرده می سازد و تبدیل به ۱ متر مکعب هوا با فشار ۷ بار کند.

۷ متر مکعب هوایی که وارد شده دارای آب است بعد از فشرده سازی، حجم آن به ۱ متر مربع رسیده  است. ولی حجم آب همانقدر باقی مانده است (مایعات فشرده نمی شوند). به عبارتی مقدار آبی که در ۷ متر مکعب هوا وجود داشت. هم اکنون در ۱ متر مکعب هوا وجود دارد و میزان آب در مقیاس حجم افزایش یافته است.

هر چقدر دما بالا تر باشد هوا می تواند مقدار بیشتری آب را در خود نگه دارد. با پایین آمدن دما، توانایی هوا در نگهداری رطوبت کاهش می یابد و آب از هوا جدا می شود.

زمانی که هوا از کمپرسور خارج می شود حدود ۲۰-۳۰ درجه گرم تر از هوای محیط است. با مرور زمان هوا در مخزن خنک می شود و بخار آب موجود در هوا، به مایع تبدیل شده و در مخزن جمع می شود.

چگونه باید هوای فشرده را خشک کرد

چند راه برای خشک کردن هوا وجود دارد:

 • کم کردن دما و دوباره گرم کردن هوا: بخار آب در دمای پایین به آب تبدیل می شود. و آن را جدا کرده و با گرم کردن مجدد آن، هوا خشک می شود. این پروسه در خشک کن های تبریدی ( یخچالی ) رخ می دهد.
 • جذب شیمیایی: آب موجود در هوا به صورت شیمیایی در مجاورت مواد جاذب شیمیایی قرار می گیرد. آب در این مواد شیمیایی حل می شود سپس هم مواد و آب از دستگاه خارج می شوند.
 • جذب سطحی : آب به سطح مواد ( جاذب سطحی ) یا مواد جاذب سطحی قابلیت دوباره تجدید شدن را دارند. به منظور دفع کردن آب این فرایند درایر های خوبی سطح اتفاق می افتد.

نکات مهم قبل از خرید و نصب و راه اندازی درایر تبریدی کمپرسور

ظرفیت درایر تبریدی کمپرسور باید متناسب با ظرفیت کمپرسور باشد.
انتخاب محیط مناسب و سرپوشیده و دور از تابش نور خورشید مستقیم و دارای هوای پاک و بدون گرد و غبار و خشک.
لوله کشی متناسب با هوای خروجی و ظرفیت کمپرسور.
قراردادن درایر تبریدی در دمای محیط متعادل.
جلوگیری از واژگون شدن و خم شدن زمان تخلیه بار.
سرویس دوره ای.

نحوه عملکرد دستگاه درایر تبریدی

معمولا هوای خارج شده از کمپرسور ۲۰ تا ۳۰ درجه گرم تر از هوای محیط است. به دلیل وجود آب و روغن در داخل کمپرسور، هوای خارج شده از آن خشک و خالص نیست. با نصب دستگاه درایر تبریدی موجب خالص شدن هوا و کاهش رطوبت آن می شوید.

هوای فشرده دارای رطوبت ابتدا وارد مبدل حرارتی می شود. هوای گرم ورودی پس از قرار گرفتن در مجاورت هوای سردی که قصد خروج از دستگاه درایر تبریدی دارد، تا حدودی خنک می شود. سپس این هوا وارد اواپراتور شده و در این قسمت دمای آن تا ۳ درجه سانتی گراد کاهش می یابد.

هنگامی که هوا سرد می شود، بخار موجود در هوا به مایع تبدیل شده و این مایع به وسیله شیر تخیله برقی از سیستم خارج می شود. در نهایت هوای خشک پس از عبور از مبدل حرارتی و در اثر مجاورت با هوای گرم ورودی، مجددا گرم شده و یک جریان هوای خشک و با دمای نرمال از دستگاه درایر تبریدی خارج می شود.

پارامتر های مهم به هنگام انتخاب درایر کمپرسور

 • ظرفیت و میزان دبی هوای تولید شده توسط کمپرسور.
 • دمای محیط و رطوبت موجود در اطراف کمپرسور.
 • دمای ورودی هوای فشرده شده توسط کمپرسور به داخل درایر.
 • فشار کاری کمپرسور.

نکات اصلی در زمان نگهداری درایر تبریدی

 • هفته ای دو تا سه بار به وسیله هوا با فشار مناسب تنظیف گردد.
 • از تغییر تنظیمات اولیه دستگاه بدون هماهنگی خودداری شود.
 • درجه حرارت محیط کمپرسور خانه به طور مستمر کنترل گردد.
 • میکروفیلتر استفاده شده در درایر تبریدی دارای ساعت کارکرد مجاز 6 ماه یا 5000 ساعت می باشد. و توصیه می گردد بعد از این زمان سریعا به تعویض آن اقدام نمایید.
 • برای اینکه مبدل درایر تبریدی دچار آبگرفتگی نگردد شیلنگ تخلیه چک کردد که تاخوردگی نداشته باشد.

نقطه شبنم در درایر تبریدی یعنی چه؟

به دما و فشار کاری مشخصی از بخار آب نقطه شبنم می گویند. و در کمپرسور وقتی هوای فشرده شده خروجی به نقطه شبنم می رسد، بخار موجود در آن به صورت قطرات آب بر روی قطعات نمایان می گردد و غالبا باعث به وجود آمدن مشکلاتی در خطوط تولید می گردد.

برای حذف کامل رطوبت و جلوگیری از ورود آن به سیستم و تجهیزات پنوماتیکی از دستگاهی به اسم درایر تبریدی (خشک کن هوای کمپرسور) استفاده می گردد. پیشنهاد ما برای حداکثر حذف رطوبت از هوای فشرده استفاده از درایر تبریدی میکروپور Mikropor ترکیه می باشد که جزو با کیفیت ترین تولید کنندگان خشک کن هوای فشرده در جهان است.

تکنولوژی باعث شده که بسیاری از صنایع حساس به هوای فشرده وابسته باشند. و از این رو کیفیت هوای مصرفی در صنایع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

منوی اصلی