روش تعویض فیلتر سپراتور

فیلتر سپراتور همانطور که از اسم آن مشخص است فیلتر جداکننده نام دارد. فیلتر جدا کننده یعنی اینکه هوا و روغن را از هم جدا می‌کند. در فرآیند کمپرسورهای اسکرو همانطور که می دانید ابتدا روغن و هوا با هم میکس شده و طی مراحلی از هم جدا شده و هوا از کمپرسور خارج می‌شود.

در سیستم های قدیمی از فیلترهای اینترنال(داخل مخزنی) استفاده می‌شد که جهت تعویض زمان زیادی صرف آن می‌شد. که حدودا بین 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد. تعداد زیادی پیچ باز و صفحه برداشته شده و باعث تاخیر زیاد در اجرای تعویض فیلتر سپراتور و همچنین باعث توقف تولید می‌شود.

امروزه از فیلترهای اکسترنال(بیرونی) استفاده می‌شود. از مزایای این فیلترها می توان به سرعت تعوض آن اشاره کرد یعنی در حدود بیست دقیقه تعویض آن زمان می‌برد که این امر توقف تولید را به حداقل می‌رساند. برای تعویض این فیلترها نیاز به ابزار زیادی نداریم. یک آچار فیلتر که بتوانید فیلتر را باز کنیم، روغن‌دان که بتوانیم بخش پایین واشر را روغن بزنیم و یک دستمال برای زمانی که فیلتر سپراتور را باز می کنیم چون مقدار روغن ریخته می شود را پاک کنیم و همچنین محل قرار گرفتن فیلتر سپراتور را از آلودگی‌ها پاک نماییم.

همانطور که گفتیم این فیلتر هوا و روغن را جدا می کند. اگر این فیلتر به موقع تعویض نشود آن مقدار روغنی که باید از هوا جدا شود به داخل باد نفوذ می‌کند و مشکلاتی در تمیزی هوای خروجی ایجاد می‌کند. بنابراین ما موظف هستیم مطابق با ساعت‌هایی که در دفترچه ذکر شده اقدام به تعویض فیلتر سپراتور دستگاه کنیم. قاعدتا 2000 الی 3000 ساعت باید این فیلترها تعویض شوند.

این قطعه مانند سایر قطعات موجود در بازار دارای کیفیت های مختلفی می‌باشد. اگر از کیفیت‌های نامطلوب استفاده شود می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به خود دستگاه اسکرو وارد نماید و در ضمن اینکه خیلی سریع‌تر از زمان تعیین شده قابلیت فیلتراسیون را نداشته باشد و روغن به داخل باد هدایت شود.

تعویض فیلتر سپراتور در همه کمپرسورهای اسکرو با کمی تفاوت یکساند. ابتدا برق اصلی را قطع می‌کنیم و حتما کلید امرجنسی را فشار می‌دهیم و سوییچ را می‌بندیم تا از قطعی برق مطمن شویم. درب کمپرسور را حتما با استفاده از کلید مخصوص خود باز می‌کنیم و حتما فیوز اصلی را از مدار خارج می‌کنیم. با باز کردن درب‌های کمپرسور اسکرو دسترسی راحتی به فیلتر سپراتور خواهید داشت. البته قبل از باز کردن فیلتر با کشیدن سوپاپ خطر از خالی بودن مخزن هوا اطمینان حاصل پیدا کنید و همچنین با توجه مانومتر موجود بر روی دستگاه که باید عدد صفر را نمایش دهد می توان از خالی بودن مخزن اطمینان پیدا کنیم. سپس برای باز کردن فیلتر از آچار فیلتر استفاده می‌کنیم و به آرامی فیلتر را باز کرده و سپس مکانی که فیلتر سپراتور قرار می‌گیرد با دستمالی که پرز ندهد تمیز می‌کنیم. سپس فیلتر جدید را برداشته و مقداری روغن روی واشر آن می‌ریزیم و همچنین داخل دنده ها، داخل فیلتر سپراتور یک اورینگ وجود دارد که باید آغشته به روغن شوند. برای بستن فیلتر سپراتور نیاز به آچار نیست و می‌توان با دست آن را سفت کنیم. حتما سعی شود از فیلترهای اصلی کمپرسور کوشا استفاده کنید، چون با بررسی فیلترهایی که در بازار وجود دارد بعضی از فیلترها از کیفیت لازم برخوردار نمی باشد و موقع کار کردن از داخل جمع می‌شوند و مشکلاتی ایجاد می کنند. از طرفی این فیلترها باید طوری باشند که بتواند در مدت زمان کارکرد که 2000 الی 3000 ساعت است بتواند روغن را تا زیر 5 ppn از هوا جدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی