فیلتر هوا

فیلتر هوا کمپرسورهای اسکرو ، پیستونی و درایرهای تبریدی

    فیلترها چگونه ذرات را از هوا پاک می کنند؟

    طرز ساخت فیلترهای هوا از ترکیب الیاف به هم پیچیده شده است. این ترکیب باعث ایجاد مسیر پیچ در پیچ برای عبور هوا می شود. برای ذرات بزرگ این فیلتر رفتار تغریبا مشابه با صافی سینک دارد و جلوی عبور آنها را میگیرد. اما برای ذرات کوچکتر فیلتر هوا عملکردی متفاوت دارد. همانطور که گفتیم فیلتر هوا الیاف پیچ در پیچی دارد. برای اینکه عمل فیلتر کردن را بهتر بفهمیم تصور کنید با یک ماشین با سرعت مناسب در جاده پیچ در پیچ در حال حرکت هستیم حال اگر سرعت این ماشین بیش از اندازه باشد حتما از مسیر خارج شده و با اطراف جاده برخورد خواهد کرد. همین حالت برای ذرات ریزتر نیز اتفاق می افتد، به دلیل قانون اینرسی در فیزیک ذرات ریز هوا به خاطر سرعت بالایی که دارند در مسیر پیچ در پیچ الیاف فیلتر گیر می افتند، همچنین به دلیل پدیده برونیا حتی ذرات بسیار ریز و سبکی که به راحتی در همه جا حرکت می کنند نیز در مسیر فیلتر گیر می افتند. دلیل این پدیده کم بودن اینرسی ذرات ریز و بمباران این ذرات توسط مولکول های هوا است که در نتیجه باعث رفتار غیرعادی این ذرات و گیر کردن در فیلتر می شود. اما کارخانه های تولید فیلتر هوا ، فیلترها را به گونه ای  طراحی می کنند تا ذرات متوسط هوا که نه خیلی بزرگ و نه خیلی ریز هستند را مهار کند زیرا در این صورت است که می توان ذرات خیلی بزرگ و خیلی ریز را کنترل و فیلتر کنند.

فیلتراسیون هوا

    وظیفه اصلی فیلتر هوا در کمپرسورها جلوگیری از ورود ذرات معلق گرد و غبار و آلودگی به دریچه مکش هوا می باشد. هرچه هوای ورودی تمیزتر باشد آسیب رسیدن به قطعات کمپرسور و بلبرینگ ها کمتر می شود. از طرفی از خرابی زودرس و وارد آمدن فشار به فیلترهایی که در قسمت پایین نصب شده اند جلوگیری می کند. بخش مرکزی سیستم نقش اساسی را اجرا می کند. اجزای فیلترهای گروه صنعتی کوشا با طراحی کاملا مناسب استحکام فریم و بدنه را در تمام مدت عمر محصول تضمین می کند. جنس فیلتر به گونه ای طراحی شده است که بتواند ذرات گرد و غبار را در داخل الیاف خود جای دهد و هوای خروجی بعد از فیلتر با کیفیتی عالی و عاری از هرگونه ذره ای باشد. طراحی شکل ظاهر فیلترها به جهت جلوگیری از افت فشار و غبارگیری بهتر بسیار حائذ اهمیت است.

فیلتر هوا همانطور که از اسم آن مشخص است وظیفه پاک کردن هوای ورودی به سیلندر هواساز کمپرسور را بر عهده دارد. اگر از زمان تعویض فیلتر هوا بگذرد و آن را تعویض نکنید چه پیامدهایی برای موتور کمپرسورتان دارد؟

منافظ کاغذ فیلتر هوا بعد از یک مدت استفاده و به مرور زمان بسته می شود و دیگر قابلیت فیلتر کردن ندارد و هوا از آن به سختی عبور می کند در این حالت اگر فیلتر هوا را عوض نکنیم باعث می شود که موتور کمپرسور شما بد کار کند و کارایی که انتظار دارید نداشته باشید و همینطور باعث می شود که قدرت موتور کمپرسور کم شود و در طولانی مدت موتور کمپرسور به روغن سوزی بیافتد. پس زمان تعویض فیلتر هوا را جدی بگیرید.

 

فیلتراسیون هوا

سه دلیل برای تعویض به موقع فیلتر هوا وجود دارد :

  1. مصرف منابع و فشار وارده به هواساز : شاید یکی از دلایل مهمی که برای تعویض فیلتر هوا وجود دارد این است که نقش مهمی در مصرف منابع و کارکرد هواساز دستگاه کمپرسور دارد. بر اساس برخی مطالعات به این نتیجه رسیده اند که با بررسی همیشگی سلامت هوا، در کاهش فشار وارده به سیلندر هواساز کمپرسور برای تولید هوا بسیار موثر است.
  2. سلامت موتور : مسلما زمانی که هوای آلوده و پر از ذرات گردو غبار به موتور کمپرسور وارد شود، در طولانی مدت قطعات داخلی موتور دچار آسیب و فرسایش می‌شود. آلودگی های وارد شده به موتور به مرور قطعاتی مانند سیلندر و پیستون و غیره را دچار فرسایش کرده و هزینه های سنگین تری را به شما تحمیل می کند. هوای اطراف ما سرشار از آلایندگی ها و ریزگردهاست، که اگر این آلایندگی و ریزگردها به واسطه هوا وارد موتور کمپرسور شود در طولاتی مدت به موتور کمپرسور آسیب خیلی جدی وارد می کند. مثل روغن سوزی. فیلتر هوا قطعه است که در مسیر ورودی هوا به داخل موتور کمپرسور قرار می گیرد و هوای ورودی به کمپرسور را از هرگونه آلایندگی تصفیه می کند.
  3. صرفه جویی در هزینه : مقایسه با قطعات دیگر کمپرسور ، فیلتر هوا یکی از ارزانترین قطعات کمپرسور ، با تعویض به موقع فیلتر هوا میتوانید احتمال نیاز به تعمیرات اساسی را کاهش دهید و به خوبی هزینه ها را مدیریت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی