مشخصات فنی مخزن ذخیره هوای فشرده

وظیفه اصلی مخازن تحت فشار، ذخیره کردن هوای فشرده شده توسط واحد هوا ساز کمپرسور پیستونی و اسکرو می باشد. اما مزیت های نصب مخزن در کمپرسور ها، محدود به این نمی شود. که در ادامه به توضیح آن پرداخته می شود..

مزایای مخزن تحت فشار (مخزن هوای فشرده)

1.     استفاده از مخزن، تعداد روشن و خاموش شدن (loud – unload) و مدت تحت بار بودن کمپرسور هوای فشرده را به میزان زیادی کاهش می دهد. و به همین دلیل باعث افزایش عمر مفید کمپرسور و لوازم جانبی آن می شود.

2.     به دلیل گسترده بودن سطح مقطع در مخازن کمپرسور، باعث خنک کاری هوای فشرده شده خروجی از کمپرسور می شود. و همین کار باعث می شود در مخازن ذخیره، بخار موجود در هوا کندانس شده و به صورت مایع و به وسیله شیر تخلیه از مخزن خارج گردد. (رطوبت هوا و روغن)

3.     در مخزن ذخیره هوای فشرده، نوسانات فشار به وجود آمده در کمپرسور کاهش می یابد. و در تمام زمان ها، فشار در مجموعه را ثابت نگه می دارد.

4.     این مخزن ها (مخزن کمپرسور باد) بنابر استاندارد مخازن تحت فشار بالا ASME SEC8 طراحی و ساخته شده است. و رعایت کردن الزامات استاندارد ذکر شده باعث تولید محصولی با امنیت و کارایی بالا شده است.

5.     از دیگر مزایای استفاده از مخزن کمپرسور میتوان به ذخیره و تامین هوای فشرده در زمان اوج مصرف اپراتور ها در داخل کارگاه بدون نیاز به خرید کمپرسور با ظرفیت بالاتر اشاره کرد.

در مجموع ذخیره سازی در یک یا دو مرحله کنترل سیستم را به اندازه کافی ساده می کند، هزینه تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد. و به بالا بردن بازده و راندمان کمپرسور کمک می کند.

لازم به ذکر است که مخازن هوای فشرده در کمپرسور ها (مخزن کمپرسور) نباید فشاری بیشتر از حد مجاز داشته باشند. و هرگز نباید بدون شیر اطمینان استفاده شوند.

برای اطمینان از کارکرد صحیح در مخزن ذخیره هوای فشرده کمپرسور، تست های مخرب و غیر مخرب بر روی مخزن انجام می پذیرد. که این تست ها شامل تست هیدرواستاتیک، تست X-RAY، تست PT، تست UT و تست VT می باشد.

نکاتی در رابطه با مخزن پمپ باد

مخازن کمپرسور باد به خاطر ذخیره و تأمین هوای فشرده استفاده می شوند. این تجهیزات به علت سطح تماس گسترده ای که با هوای محیط اطراف خود دارند، باعث خنک شدن هوای فشرده می شود.  از طرفی بخشی از رطوبت موجود در هوا را به شکل قطرات مایع آب خارج میکند. البته نوسانات فشار را که در شبکه هوا بوجود امده را پایین می اورد. به این علت که جریان هوا را آرام نموده و همچنین فشار شبکه هوا را ثابت نگه می دارند. از این رو مخازن کمپرسور ها در ضخامت و فشارهای مختلف طراحی و تولید میشوند.

مخازن ذخیره هوا برای هر سیستم هوای فشرده ضروری میباشد. از این جهت که هم نوسانات فشاری را کم میکند. و هم به موتور کمتر فشار می اورد از این رو مزایای استفاده از مخازن هوای فشرده بدین گونه می باشد:

 

هوای فشرده در زمانهای اوج مصرف بدون اینکه نیاز به استفاده از کمپرسورهای بزرگتری باشد وارد مدار میشود.

تعداد سیکل های بارگذاری و روشن و خاموش که باعث کارکرد بهینه کمپرسورهای اسکرو شده را کاهش میدهد. و همچنین تعداد دفعات روشن و خاموش شدن موتور نیز به مراتب کمتر میشود.

کاهش تعداد نوسانات بار و جلوگیری بیش از حد روشن و خاموش کردن کمپرسور در طول دوره استفاده از آن.

سرد کردن هوای فشرده و جداسازی رطوبت هوای تولید شده از روغن.

 

نگهداری از مخزن پمپ باد

آزمایش درست کار کردن عملکرد سوپاپ اطمینان و مانومتر.

استفاده کردن از رطوبت گیر و واترترپ (تله آبگیر).

رنگ آمیزی و زدن زده زنگ برای جلوگیری از پوسیده شدن توسط رطوبت موجود در هوا به مرور زمان.

نگهداری مخزن در محیطی مناسب به دور از نور مستقیم خورشید.

بازدید از مخزن توسط کارشناسان هر یک سال یکبار.

آچارکشی مناسب پس از باز و بست کردن دریچه منهول.

 

راهکار های نگهداری و افزایش عمر مخزن کمپرسور هوا

·         عملکرد مانومتر و سوپاپ اطمینان به صورت مدام چک شود.

·         مجهز کردن سیستم کمپرسور هوا به رطوبت گیر (میکروفیلتر) و تله آبگیر.

·         استفاده از رنگ آمیزی چند لایه درون مخزن برای جلوگیری از پوسیدگی (پوشش رنگ اپوکسی).

·         تعیین محل مناسب برای نگهداری مخزن ذخیره هوای فشرده کمپرسور.

·         مخزن ذخیره هوای فشرده (تانک باد) به صورت دوره ای بازدید گردد.

·         در زمان باز و بسته کردن دریچه منهول (آدم رو)، آچار کشی مناسب صورت پذیرد.

 

چرا باید از استاندارد ASME در ساخت مخزن ذخیره هوای فشرده کمپرسور باد استفاده نمود؟

ASME مخفف AMERICAN SOCIETY OF MECHANICAL ENGINEERS به معنی انجمن مهندسان مکانیک آمریکا می باشد. که برای تمرکز هرچه بیشتر در حوزه مهندسی مکانیک تاسیس شده است.

انجمن فوق در سال 1880 در راستای تدوین مخازن بخار شروع به کار نمود. فعالیت موسسه مهندسی مکانیک آمریکا بیشتر در راستای تامین کمک های مالی برای گسترش تکنولوژی و توسعه نیروی انسانی و افزایش کیفیت زندگی می باشد. و به علت ماهیت علمی این موسسه، جزو بزرگترین ناشران علمی و تخصصی شده است. هر ساله تعداد بسیار زیادی سمینار توسط این موسسه برگزار می گردد و بیش از 130.000 عضو در تمام کشور های جهان دارد.

 ASME به عنوان یکی از قدیمی ترین مجموعه های تدوین کننده استاندارد، بیش از 600 استاندارد و آیین نامه تدوین کرده است. و اکثر این استاندارد ها در زمینه دیگه بخار، آسانسور، سیالات، مخازن تحت فشار و غیره می باشد.

شیر اتوماتیک تخلیه مخزن یا اتودرین چیست؟

اتودرین نوعی شیر برقی می باشد که با برق 220 ولت کار می کند. و وظیفه تخلیه آب انباشته شده در انتهای تانک باد (مخزن ذخیره هوای فشرده) را دارد. شیر اتوماتیک تخلیه یا اتودرین مجهز به دوعدد پیچ برای تنظیم تایمر است. که یکی از پیچ ها مدت زمان باز بودن شیر و دیگری فواصل زمانی تخیله مخزن را به هنگام تجمیع آب و روغن انباشته شده در مخزن ذخیره هوای تحت فشار تنظیم می نماید.

فروش مخزن تحت فشار

بهینه شده در گوگل

منوی اصلی