نحوه تعویض فیلتر روغن

تعویض فیلتر روغن

 همانگونه که می‌دانیم یکی از پارامترهای مهم در کمپرسورهای اسکرو روغن است. در اصل در فرآیند کمپرسورهای اسکرو، هوا و روغن میکس شده و طی فرآیندی هوا از روغن جدا می‌شود. پس نقش روغن بسیار مهم می‌باشد که می توان گفت هم حامل هوای فشرده است هم اینکه بلبرینگ‌ها و سیستم روغکاری ایرند را بر عهده دارد از این جهت فیلتر روغن در کمپرسور اسکرو بسیار مهم می باشد. روغن باید طی مراحلی تصفیه شود که هر بار این حرکت وجود دارد (روغن و هوا با یکدیگر حمل می‌شود) بتواند تصفیه کامل انجام شود. فیلتر روغن در کمپرسورهای مختلف بر حسب اینکه ظرفیت‌های حرکت هوا در اسکروها مختلف می باشد متفاوت است. فیلتر هایی که کمپرسور کوشا استفاده می‌کند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است که می‌تواند ذرات را از روغن جدا کرده و فیلتر کردن عالی داشته باشد. فیلترهای روغن از جهت تعویض نسبت به ساعت کارکرد حتما باید به کتابچه مراجعه کرد اما در حالت عادی و عمومی هر 1000 ساعت باید این فیلترها با فیلتر نو جایگزین شود چون قابلیت این را ندارد که شسته و تمیز شود، لذا حتما باید عوض شود زمان تعویض فیلترها علاوه برکتابچه و تاریخی که میتنس(مهندسین شرکت) شما باید یادداشت کند سیستم های PLC کمپرسور کوشا به صورتی است که در زمان مشخص آلارم تعویض می‌دهد. اگر در زمان مناسب تعویض فیلتر روغن انجام نشود ذرات معلق در روغن بالا می‌رود کمپرسور گرم شده و خاموش (شات دان) می‌شود.

برای تعویض فیلتر روغن به ابزاری مثل آچار فیلتر، روغندان و دستمال احتیاج داریم. که در زمانی که تعویض روغن از قبل مانده ریخته می شود که باید پاک کنیم که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. این فیلترها به شکلی که برای بستن نیاز به آچار ندارند و با دست می توان سفت کرد و برای باز کردن به آچار احتیاج دارند.

مواردی که در تعویض فیلتر هوا مهم می باشد :

  • ابتدا باید مطمن شویم که برق کمپرسور اسکرو قطع شده باشد. ابتدا کلید امرجنسی را فشار داده و بعد سویچ یا از روی تابلو برق موجود در کمپرسور اسکرو کلید مینیاتوری تمام فیوزها را پایین می‌زنیم.
  • سپس درب را با استفاده از کلید مخصوص خودش باز می‌کنیم نه با استفاده از پیچ گوشتی و انبردست و… استفاده نکنید چون قفل درب خراب می‌شود.
  • دسترسی به فیلتر روغن و هوا بسیار آسان است. قبل از باز کردن فیلتر روغن حتما دستمال داشته باشید چون به محض باز کردن فیلتر کمی روغن موجود داخل فیلتر تخلیه می‌شود. با کمک آچار فیلتر که قبلا آن را سایز فیلتر کرده ایم فیلتر را باز می‌کنیم. فیلتر نو را که باید حتما از کیفیت بالایی برخوردار باشد و توصیه ما تهیه از مراکز معتبر فروش و تعمیر کمپرسور اسکرو و یا نمایندگی یا کارخانه است. (این فیلتر اهمیت خاصی دارد چون اگر فیلتر درست کار نکند ذرات معلق در روغن وارد ایرند میشود باعث بروز مشکل در ایرند شده که این امر باعث از کار افتادن ایرند و کمپرسور اسکرو شما می شود که قطعا هزینه های بسیار بالایی نیز خواهد داشت.) مقداری از روغن روی واشر دور دهانه فیلتر روغن میریزیم و مقداری هم به دنده میزنیم و با دست آغشته می‌کنیم این باعث می‌شود که هنگام نصب نیروی زیادی از ما نگیرد. کلیه فیلترهای اکسترنال که در دستگاه‌های کمپرسور کوشا به کار می‌رود برای نصب نیاز به آچار ندارد و نیروی دست برای آن کافی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی