پمپ باد (کمپرسور پیستونی)

کمپرسور-باد-300

در حال حاضر با گسترش صنعت و همچنین مکانیزه شدن دستگاه های صنعتی و ابزار آلات و عملگرهای پنوماتیکی وجود هوای با کیفیت در تمامی صنایع اهمیت خیلی بالایی پیدا کرده است. در این بخش قصد داریم در مورد قسمت های مختلف کمپرسورهای پیستونی و همچنین روش انتخاب مناسب کمپرسور پیستونی برای کاربردهای مختلف صنعتی صحبت کنیم. باما همراه باشید :

کمپرسور پیستونی یا ریس از طریق جابه جایی پیستون و همچنین تغییر حجم سیلندر عمل فشرده سازی هوا را انجام می دهد. روش کار این مدل کمپرسور به این شکل است که هوا محیط پس از عبور از فیلتر به درون سیلندر مکیده شده و سپس با کاهش حجم سیلندر توسط پیستون عمل فشرده سازی انجام شده و سپس این هوای فشرده داخل مخزن ذخیره می شود. برای افزایش فشار در کمپرسور پیستونی عمل فشرده سازی در این کمپرسورها معمولا بین 2 یا چند مرحله دیگر تکرار می شود. کمپرسور پیستونی عموما برای کاربردهایی مناسب است که فشار بالا و دبی نسبتا پایینی دارند و همچنین توی صنایعی استفاده می شود که حجم هوادهی نسبتا کوچیک تا متوسط مد نظرشان باشد. کمپرسور پیستونی به عنوان رایج ترین کمپرسور مورد استفاده در صنایع از نظر تولید فشار و همچنین روش تولید فشار دارای انواع مختلفی است.

برای مثال کمپرسورهای که در صنایع عمومی استفاده می شوند رنج فشاری بین 6 الی 12 بار دارند. و هوادهی در این کمپرسورها از 120 لیتر در دقیقه تا حدود 2500 لیتر در دقیقه می باشد. کمپرسور پیستونی از یک مخزن که می تواند سایزهای مختلفی داشته باشد تشکیل شده است و عموما اجزای کمپرسور روی مخزن نصب می شود. مخازن کمپرسور پیستونی از نظر شرایط نصب در دو حالت است: ایستاده و خوابیده ساخته شده اند. اجزای کمپرسور شامل: یک عدد گیج نشان دهنده فشار، پرشر سوئیچ یا کلید کنترل کننده فشار ، الکتروموتور که در دو حالت تک فاز و سه فاز به وسیله ریل روی مخزن نصب می شود ، واحد هواساز که قالبا از نوع هوا خنک است به وسیله پیچ روی مخزن نصب می شود ، یک عدد شیر اطمینان ، شیر خروجی و شیر تخلیه که زیر مخزن قرار میگیرد می باشد.

حتما برای خیلی از شما ها این سوال پیش اومده که چه مدل کمپرسوری مناسب شرایط کارگاهی شما هست؟

برای انتخاب کمپرسور مناسب مجموعه صنعتی خودتون لازم که پارامترهایی مثل : فشار کمپرسور ، حجم هوای مورد نیاز ، وجود یا عدم وجود روغن کمپرسور ، سه فاز یا تک فاز بودن برق کارگاه و همچنین میزان حساسیت دستگاه در مقابل رطوبت دقت کنید. یکی از نکته هایی که در انتخاب کمپرسور باید دقت کنید مدت زمانی است که احتیاج است که کمپرسور در شرایط کاری استراحت کند و این مسئله رابطه مستقیم با عمر کمپرسور دارد به عبارتی اگر میزان حجم هوای مصرفی شما از میزان حد مجاز کمپرسور بیشتر باشد کمپرسور اجبارا باید مدت زمان بیشتری روشن بماند و قطعا به سرعت مستهلک و فرسوده می شود.

برای محاسبه و انتخاب کمپرسور پیشنهاد می شود مصرف هوا در تک تک ماشین آلات و ابزار آلات مجموعه خود را محاسبه کنید و مجموع این اعداد را در عدد 0.6 تقسیم کنید. عدد به دست آمده نشان دهنده دبی کمپرسور مناسب برای کابردهای شما می باشد. برای مثال اگر میزان مصرف ماشین آلات شما 150 لیتر در دقیقه باشد با در نظر گرفتن ظریب تاثیر یک عدد کمپرسور 250 لیتری مناسب کاربرد شما می باشد. از بنرندهای کمپرسور پیستونی که داخل بازار ایران موجو.د است می توان به کمپرسورهای پیستونی با بلوک هواساز ایتالیایی مانند برندهای فینی ، آبک و فیاک اشاره کرد. کمپرسورهای تولید شده در شرکت های اروپای غربی مانند انگلیس و هلند و اطلس کو. و همچنین  بلوک هواسازهای ساخت کشور چین اشاره کرد.

کمپرسورهای پیستونی مزایایی همچون فشار کاری مناسب ، قیمت مرقوم به صرفه ، کم حجم بودن و همچنین تعمیر و نگهداری ساده اشاره کرد. معایت اصلی کمپرسور پیستونی می توان توی سطح سر و صدای بالایی که دارند ، ظرفیت هوادهی محدود و افزایش دمای آن در شرایطی که در حال کار هستند بدانیم. کمپرسور پیستونی مثل تمام ماشین آلات صنعنی نیاز به نگهداری و مراقبت مداوم دارند.

برای جلوگیری از آسیب کمپرسور حتما به این نکات دقت کنید : قبل از راه اندازی کمپرسور حتما دفترچه راهنمای کمپرسور یا برگه راه اندازی که از سمت شرکت سازنده به شما داده می شود را مورد مطالعه قرار دهید. همیشه به سات گلاس یا روغن نمای روی واحد هواساز دقت کنید. میزان روغن روی سایت گلاس باید روی خط وسط باشد در صورت مشاهده تغییر رنگ روغن نیز اقدام به تعویض روغن کنید.

در تمامی کمپرسورها زیر مخزن یک شیر تخلیه وجود دارد و لازم است که در طول روز چندین بار این شیر مخزن باز شود تا آبی که زیر مخزن جمع شده است تخلیه شود.

فیلتر هوای کمپرسور تنظیم کننده ورودی هوای کمپرسور شما است. لازم است که هر چند روز یکبار  عمل نظافت یا تعویض فیلتر را انجام دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت KooshaCompressor.com مراجعه نمایید و در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان بخش فنی کمپرسور پیستونی در ارتباط باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی