کمپرسور باد پیستونی 150 لیتر

کمپرسور پیستونی

 

کمپرسورهای رفت و برگشتی نوعی از کمپرسورهای جابه جایی مثبت محسوب می شوند که در آن ها هوا در سیلندر از طریق حرکت رفت و برگشتی پیستون فشرده می شود. کمپرسورهای پیستونی از جمله قدیمی ترین کمپرسورها می باشند که در حال حاضر از جایگاه ویژه ای در میان کمپرسور های با ابعاد کوچک و متوسط برخوردار می باشد. این نوع کمپرسور عملکردی همانند تلمبه دوچرخه دارد. کمپرسورهای پیستونی از نظر میزان استفاده در صنایع، نسبت به دیگر کمپرسورها برتری دارد.

دسته بندی انواع کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور پیستونی با توجه به عملکرد و ظرفیت تولید دسته بندی می شوند. که در مرحله اول این تقسیم بندی به دو صورت تک مرحله ای و یا دومرحله ای بودن انجام می گیرد. اگر وضعیت هوا در کمپرسور به نحوی باشد که تنها در یک سمت پیستون عملیات فشرده سازی صورت گیرد، به آن کمپرسور پیستونی تک مرحله ای گفته می شود. بالعکس اگر طراحی کمپرسور به صورتی انجام شده باشد که از هر دو طرف پیستون بتوان برای عملیات فشرده سازی هوا استفاده کرد، به آن کمپرسور دو مرحله ای می‌گویند.

دسته بندی های دیگری که برای کمپرسورهای پیستونی معمول می باشد. دسته بندی بر اساس ساختار، ظرفیت و دمای عملکرد است که در ادامه توضیح داده شده است.

نحوه نگهداری پمپ باد پیستونی

یکی از سئوالات رایجی که افرادی که قصد خرید کمپرسور دارند. از ما می پرسند این است که کدام کمپرسور برای کار ما بهتر است؟ کمپرسور پیستونی یا اسکرو ؟

انتخاب کمپرسور  اسکرو یا پیستونی بستگی به حجم و فشار مورد نیاز ما دارد.

کمپرسور پیستونی هوا را به وسیله حرکت پیستون ها درون سیلندر فشرده می سازد.

کمپرسور های پیستونی برای شرایط کاری که در ادامه توضیح داده می شود مناسب اند.

امکان تامین طیف وسیعی از فشار را دارند. ( از ۷ بار تا ۱۰۰ بار).

برای تامین حجم های پایین هوا مناسب هستند ( حجم های زیر ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه ).

کمپرسور های پیستونی ، کمپرسور های نسبتا کوچکی هستند ( به طور رایج حداکثر تا ۷  کیلو وات توان ).

این کمپرسور های معمولا در واحد های صنعتی و کارگاهی متوسط و کوچک به کار می روند.

در عوض کمپرسور های اسکرو برای فشار های پایین ( ۷- ۱۰ bar  فشار ) ولی در ظرفیت و حجم های بالا  ( بالا ۱۵۰۰ لیتر در دقیقه ) و استفاده مداوم و ۲۴ ساعته مناسب هستند. این کمپرسور ها از ۱۵ kw شروع می شوند تا کمپرسور هایی با ۷۵۰ کیلو وات قدرت الکتروموتور.

از کجا بدانیم کدام کمپرسور ( اسکرو یا پیستونی ) مناسب کار ما است ؟

کمپرسور پیستونی زمانی مناسب است که به حجم هوای کمتر از ۱۲۰۰ لیتر نیاز داشته باشیم. همچنین برای مصارفی که مصرف هوا به صورت کاملا مداوم و پیوسته نیست کمپرسور پیستونی انتخاب مناسبی است.

و اگر به فشار بسیار زیاد هوا نیاز دارد ( بالا ۱۵۰ psi) مطمئنا کمپرسور های اسکرو گزینه مورد نظر شما خواهند بود زیرا این نوع کمپرسور ها حداکثر برای  تامین هوا با فشار ۱۰ بار مناسب هستند.

کمپرسور نیز همچون هر دستگاه و ماشین دیگری نیاز به توجه و نگهداری مناسب دارد. با انجام چند کار ساده می توانید طول عمر کمپرسور خود را به صورت قابل توجهی افزایش دهید. و از بروز نقص فنی و توقف های ناگهانی جلوگیری نمایید. چند نکته در خصوص نگهداری کمپرسور  پیستونی وجود دارد. ( تعویض روغن کمپرسور ، تعویض فیلتر هوا ، تخلیه آب کمپرسور ، سرویس شیر یکطرفه ، بازدید تسمه).

 در ادامه به صورت کامل در خصوص هر یک از موارد فوق صحبت خواهیم کرد.

  • کنترل و تعویض روغن

همانند موتور خودرو، روغن در کمپرسور  نقش روانکاری حرکت پیستون درون سیلندر را دارد. به دلیل گرم شدن هواساز معمولا در طول زمان بخشی از روغن کمپرسور تبخیر می شود. به همین دلیل به صورت روزانه همواره باید دقت داشت تا روغن کمپرسور از نصف روغن نما کمتر نباشد.

از آنجایی که بخشی از ذرات گرد و غبار هوا وارد هواساز می شود. روغن درون کمپرسور در طول زمان کثیف می گردد. بهتر است هر ۶ ماه یکبار روغن درون کمپرسور تخلیه شده و روغن نو و تمیز جایگزین شود.

  • فیلتر هوا

فیلتر هوا  از ورود ذرات گرد و غبار به درون هواساز جلوگیری می نماید. ذرات گرد و غبار موجود در هوا آسیب های جدی به کمپرسور وارد می کند. در مرحله اول سبب جرم گرفتگی شیار صفحه سوپاپ شده و بعد از مدتی سبب می شود که کمپرسور به صورت مداوم روشن باشد تا بتواند فشار و حجم مورد نیاز را تامین کند. در حالت بحرانی کمپرسور به صورت مداوم روشن است ولی درجه باد از فشار ۴ یا ۵ بار بالا تر نمی رود.

علاوه بر این بخشی از این ذرات وارد سیلندر کمپرسور شده و سبب خراشیدگی سطح سیلندر می شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید به صورت هفتگی فیلتر هوا با باد تمیز شود. و هر ۴ ماه یکبار تعویض شود.

  • تخلیه آب مخزن

بهتر است به صورت روزانه آب درون مخزن کمپرسور تخلیه شود. در این حالت شیر تخلیه انتهای مخزن را باز کرده تا آب از مخزن خارج شود .

وظیفه شیر یکطرفه در کمپرسور انتقال هوا از هواساز کمپرسور به درون مخزن می باشد. مکانیزم این شیر به گونه ای است که اجازه نمی دهد هوای داخل مخزن به درون هواساز برگردد. درون این شیر یک لاستیک به همراه فنر قرار دارد. زمانی که هواساز کار می کند، هوای فشرده لاستیک و فنر را به عقب می راند. و دریچه عبور هوا به درون مخزن باز می شود. زمانی که تولید هوا متوقف می شود، فنر باز شده و لاستیک دریچه عبور هوا را مسدود می کند. و اجازه نمی دهد هوا از مخزن به درون هواساز بازگردد. بر اثر کارکرد زیاد و گرما ممکن است  لاستیک درون شیر یکطرفه انعطاف خود را از دست بدهد. و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. در این حالت هوا از مخزن به درون هواساز و کلید اتوماتیک باز می گردد. در نتیجه نشت هوا از کلید اتوماتیک کمپرسور و سر سیلندر هواساز مشاهده می شود. با تعویض لاستیک شیر یکطرفه در زمان های مشخص می توانید از وقوع این اتفاق جلوگیری نمایید.

منوی اصلی